ΑΛΜΥΡΟΣ-ΑΠΟΚ «ΤΟ ΒΕΛΟΥΧΙ”

Προηγήθηκε όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του σκορ το Βελούχι, το οποίο γνώρισε βαριά ήττα με 5-1 από τον ανώτερο Αλμυρό, που σκόραρε 4 φορές στηνεπανάληψη.

Η συνάντησηπραγματοποιήθηκε την Κυριακή 21 Ιανουαρίου στο Δημοτικό Στάδιο Αλμυρού «Αθανάσιος Ραγάζος». Ήταν στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής,αρχίζοντας στις 3, παρουσία περίπου 250 θεατών.

Ο Αλμυρός του Κώστα Σταματίου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα στο Μαρτίνο. Στο πρώτο μέρος τα βρήκε «σκούρα», αλλά στην επανάληψη έδειξε σοβαρότητα και έφτασε στους τρεις βαθμούς, έχοντας και το βαθμολογικό κίνητρο. Ο Κώστας Φλίγκος σημείωσε χατ-τρικ, ενώ το όνομα τους στη λίστα των σκόρερ έβαλαν στο ντεμπούτο τους οι: Άρης Μιχάλης και Θανάσης Μπιρμπίλης.

Ο ΑΠΟΚ  του Γιάννη Φλωράκη έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο πρώτο μέρος, όπου «αιφνιδίασε» τον αντίπαλο του και προηγήθηκε με τον Δημήτρη Κατσαδούρο. «Πατούσε» αρκετά καλά στο γήπεδο και μέχρι το 44ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ, ενώ λίγο αργότερα απώλεσε μεγάλη ευκαιρία. Στην επανάληψη «κατέρρευσε» γνωρίζοντας την φυσιολιογική ήττα.

Την επόμενη(16η) αγωνιστική ο Αλμυρός θα αντιμετωπίσει την Κυριακή 28 Ιανουαρίου εκτός έδρας τον Διγενή Νεοχωρίου. Νέο εκτός έδρας παιχνίδι και για τον ΑΠΟΚ, αυτήν την φορά στην γειτονική Φθιώτιδα με τον Οπούντιο Μαρτίνου. Ο Αλμυρός έφτασε τους 28 βαθμούς και είναι στην 3η θέση, ενώ ο ΑΠΟΚ παρέμεινε τελευταίος με 6 πόντους.

Πηγή : EvrytaniaSport: