ΑΠΟΚ-Α.Ο ΣΕΛΛΑΝΩΝ 1-2

Παρά την ιδανική αρχή στο ματς ο ΑΠΟΚ στην επανάληψη δέχτηκε δυο τέρματα και ηττήθηκε με 1-2 από τα Σέλλανα.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (12/11) στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 3 το μεσημέρι. Ήταν στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής, έγινε κάτω από ηλιοφάνεια και παρουσία περίπου 250 θεατών.

Ο ΑΠΟΚ του Γιάννη Φλωράκη ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, μόλις στο 4΄ προηγήθηκε με γκολ του Άλεξ Μπακαλίδη και στο 16΄ έχασε και σπουδαία ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων. Στην επανάληψη προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα παίζοντας αμυντικά, όμως δέχτηκε δυο γκο,  με αποτέλεσμα να γνωρίσει την  μοιραία ήττα.

Τα Σέλλανα του Γιάννη Μπουρνάκα έκαναν άσχημη αρχή και δεν παρουσίασαν καλή εικόνα στο πρώτο μέρος βρισκόμενα πίσω στο σκορ. Στο β΄ μέρος το Προάστιο ανέβασε «στροφές»  και με γκολ του Αλέξα Βουκομάνοβιτς στο 53΄ και του Βασίλη Τζάνη στο 68΄ έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Καρπενήσι.

Την επόμενη (9η) αγωνιστική ο ΑΠΟΚ αγωνίζεται εκτός έδρας με τον ουραγό Αχιλλέα Φαρσάλων στις (19/11) ενώ τα Σέλλανα υποδέχονται στο γήπεδο του τον Διγενή Νεοχωρίου. Ο ΑΠΟΚ έμεινε στους 6 βαθμούς, ενώ τα Σέλλανα έφτασαν τους 8, σημειώνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Δηλώσεις Προπονητών

Γιάννης Φλωράκης (ΑΠΟΚ Βελούχι): «Ήταν ένα άσχημο αποτέλεσμα για εμάς μετά από σημαντική νίκη, ότι κερδίσαμε στο προηγούμενο παιχνίδι το γκρεμίσαμε σήμερα εδώ. Πιστεύω δεν δικαιούμασταν να χάσουμε, κάναμε δυο τραγικά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο και το πληρώσαμε. Θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει στο πρώτο 20λεπτο με την ευκαιρία που χάσαμε μετά το 1-0 και να τελειώσει το παιχνίδι. Σε αυτή την κατηγορία δυστυχώς κερδίζουν οι ομάδες που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία. Εμείς δεν είχαμε την εμπειρία και την ποιότητα του αντιπάλου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα δυο δικά μας λάθη και πήρε το αποτέλεσμα, υπήρχε και η κούραση των ποδοσφαιριστών, αλλά θα πρέπει να συγκεντρωθούμε όλοι ώστε τέτοια παιχνίδια να μην χάνονται. Θεωρώ ο αγώνας σήμερα ήταν κομβικής σημασίας, θα πρέπει όμως να συνεχίσουμε, ξέρουμε ότι το πρωτάθλημα είναι δύσκολο, ότι έχουμε μικρό ρόστερ και ότι οι άλλες ομάδες έχουν μεγαλύτερη εμπειρία. Δείχνουμε ότι παλεύουμε τα παιχνίδια μέσα στο γήπεδο, αλλά μας λείπει το κάτι παραπάνω, που για μένα είναι η εμπειρία για να κερδίζουμε τα παιχνίδια. Κάναμε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες σήμερα, δεν μπορέσαμε να τις τελειώσουμε και χάσαμε το παιχνίδι. Στο προηγούμενο ματς κάναμε δυο ευκαιρίες, πετύχαμε δυο γκολ και πήραμε το παιχνίδι. Έτσι είναι το πρωτάθλημα αυτό και θα πρέπει να έχουμε την προσοχή μας 100% σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Συγχαρητήρια στην ομάδα των Σελλάνων, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες και πήρε το αποτέλεσμα. Της εύχομαι καλή συνέχεια.»

Γιάννης Μπουρνάκας (Σέλλανα): «Ήταν μια μεγάλη και σημαντική νίκη για εμάς μετά από ένα επιτυχές αποτέλεσμα μέσα στην έδρα μας, για να είχε αξία αυτή η νίκη έπρεπε να πάρουμε σήμερα κάποιους βαθμούς. Θεωρώ σαν γενική εικόνα αν εξαιρέσουμε τα πρώτα 15-20 λεπτά ήμασταν καλύτεροι μέσα στο γήπεδο, δικαιούμασταν την νίκη, η οποία μπορεί να μας βοηθήσει στην συνέχεια και βαθμολογικά και ψυχολογικά. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και κοιτάζουμε την συνέχεια.

Συνθέσεις Ομάδων

ΑΠΟΚ Βελούχι (Γιάννης Φλωράκης): Λαμπρόπουλος, Χαλλής, Παχής, Σιάτρας, Γιαουπλάρι, Κατσαδούρος, Λάππας Ι., Λάππας Ν.(55΄ Μπόγδανος), Μπακαλίδης, Κακκάβας(68΄ Δικαιόπουλος), Γενιτσαρόπουλος

Σέλλανα (Γιάννης Μπουρνάκας): Κουτσόπουλος, Μετούσι, Τζάνης, Αρχοντής, Κούρκουλας(92΄ Δανιήλ), Θεοδωρόπουλος, Μπλατσέρη(46΄ Μαρούδας), Χάδιαρης, Βουκομάνοβιτς(90΄ Γιαγιάκος), Κοντός, Μάττας

Διαιτητής: Βασίλης Παναγιωτόπουλος (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

1ος Βοηθός: Γρηγόρης Κακατσίδης (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

2ος Βοηθός: Γιώργος Γαλανόπουλος (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

Πηγή : EvrytaniaSport