ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ- ΑΠΟΚ 1-2

Ο «ψυχωμένος» ΑΠΟΚ απέδρασε από την δυνατή έδρα του Ρήγα Φεραίου με την νίκη επικρατώντας της τοπικής ομάδας με σκορ 1-2, παίρνοντας βαθμολογική και ψυχολογική «ντόπα» για την συνέχεια.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (5/11) στο Δημοτικό στάδιο Βελεστίνου και ξεκίνησε λίγο μετά τις 3 το μεσημέρι. Ήταν στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής και έγινε παρουσία περίπου 200 θεατών.

Ο Ρήγας Φεραίος των Χρήστου Αλεξίου-Γιώργου Σπαθή και Γιώργου Γάτου «γκέλαρε», γνωρίζοντας μια ήττα εκτός προγράμματος στο γήπεδο του, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον χειρότερο δυνατό τρόπο στο σκορ μένοντας πολύ νωρίς πίσω στο σκορ και υπέπεσαν σε τραγικά λάθη και στα δυο γκολ. Στην συνέχεια άσκησαν πίεση και ισοφάρισαν με εκτέλεση πέναλτι του νεαποκτηθέντα Αχιλλέα Νασιακόπουλου στο 35΄. Στο β΄ μέρος ο Ρήγας δεν μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή δημιουργώντας ευκαιρίες και 6 λεπτά πριν το φινάλε δέχτηκε το γκολ που τον οδήγησε στην 2η φετινή του ήττα στο πρωτάθλημα. Ο Ρήγας ολοκλήρωσε με 10 παίκτες, αφού αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Δημήτρης Χατζηαθανασίου.

Ο ΑΠΟΚ του Γιάννη Φλωράκη παίζοντας ψυχωμένα σε όλη την διάρκεια του 90λεπτου κατάφερε να αποδράσει από μια δύσκολη έδρα και να ανακάμψει ψυχολογικά και βαθμολογικά. Ο Αλέξανδρος Γενιτσαρόπουλος έδωσε με το ξεκίνημα(8΄) το προβάδισμα στους Ευρυτάνες για να ισοφαριστεί ο ΑΠΟΚ με πέναλτι λίγο πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη το Βελουχίου σε κομβικό σημείο «χτύπησε» με σκορ την «χρυσή» αλλαγή τον Χρήστο Μπόγδανο στο 84΄ έφτασε στο διπλό και στην νίκη με 1-2.

Την επόμενη (8η) αγωνιστική ο ΑΠΟΚ υποδέχεται στο Καρπενήσι την Κυριακή (12/11) τα Σέλλανα και ο Ρήγας παίζει εκτός έδρας με τον Διγενή Νεοχωρίου. Η ομάδα της Μαγνησίας παρέμεινε στους 7 βαθμούς, ενώ ο ΑΠΟΚ έφτασε τους 6.

Πηγή : EvrytaniaSport: