ΑΠΟΚ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ 1-3

Νικηφόρο πέρασμα είχε ο Αστέρας Ιτέας από το Καρπενήσι επικρατώντας του ΑΠΟΚ με 1-3.
Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (29/10) στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου και άρχισε στις 3 το μεσημέρι. Ήταν στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής και έγινε παρουσία περίπου 250 θεατών.

Ο ΑΠΟΚ του Γιάννη Φλωράκη ηττήθηκε για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι και βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση. Οι γηπεδούχοι του Καρπενησίου βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 στο πρώτο μέρος, δεχόμενοι 2 γκολ από αντεπιθέσεις και με τον Αστέρα να έχει χαμένο πέναλτι. Δοκάρι για τον ΑΠΟΚ στο πρώτο μέρος είχε ο Αλέξανδρος Γενιτσαρόπουλος. Στην επανάληψη η ομάδα της Φωκίδας προηγήθηκε με 0-3 έχοντας δεύτερο χαμένο πέναλτι με τον ΑΠΟΚ να μειώνει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιάννη Κακκάβα στο τελικό 1-3.

Ο Αστέρας Ιτέας του Κώστα Λίβα μπήκε δυνατά στο ματς και έχασε πέναλτι μόλις στο 14ο λεπτό με τον Γιάννη Αντωνίου, εν συνεχεία στο 28΄ και στο 45΄ με τέρματα των: Τζο Σεϊτι και Χρήστος Αλεξίου έφτασε στο 0-2 έχοντας και δοκάρι στην φάση του 0-1 με τον Χρήστο Αλεξίου. Στην επανάληψη ο Γιάννης Αντωνίου έχασε δεύτερο πέναλτι στο ματς, και το 0-3 διαμόρφωσε στο 54΄ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος Τζο Σεϊτι.

Την επόμενη (7η) αγωνιστική ο ΑΠΟΚ αγωνίζεται την Κυριακή (5/11) στο Βελεστίνο με τον τοπικό Ρήγα, ενώ ο Αστέρας υποδέχεται στην Ιτέα τον Διγενή Νεοχωρίου. Ο ΑΠΟΚ έμεινε στους 3 βαθμούς, ενώ ο Αστέρας έφτασε στους 7, μετά την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του με το ίδιο σκορ.

Δηλώσεις Προπονητών

Γιάννης Φλωράκης (ΑΠΟΚ Βελούχι): « Ήταν ένα ακόμη αρνητικό αποτέλεσμα για εμάς. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο, εμείς έχουμε κάποια παράπονα από την διαιτησία, δεν θεωρώ όμως ότι επηρέασε το αποτέλεσμα του παιχνιδιού. Απλά πρέπει να επικεντρωθούμε περισσότερο στην δική μας ομάδα, να ασχοληθούμε περισσότερο με το εαυτό μας και λιγότερο με τους διαιτητές. Τώρα όσον αφορά την δική μας ομάδα, κάποιοι παίκτες έχουν προβλήματα, δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της κατηγορίας. Προσπαθούμε με τα λίγα μέσα που έχουμε να ανταπεξέλθουμε στις ανάγκες του πρωταθλήματος. Μετά την πρώτη αγωνιστική είχαμε αρκετούς τραυματισμούς, σήμερα είχαμε 2 τραυματίες εκτός αποστολής, συν 2 που ξεκίνησαν στον αγώνα και έγιναν αλλαγές, δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν στις ανάγκες του παιχνιδιού. Δυστυχώς δεν έχουμε την πολυτέλεια να αλλάζουμε παίκτες, όπως οι άλλες ομάδες και αυτός που μπαίνει να είναι ισάξιος αυτού που βγαίνει και δυστυχώς αυτό το πληρώσαμε. Δεν υπάρχει άλλη λύση για εμάς, θα δουλέψουμε στο γήπεδο αυτοί που είμαστε, δεν θα χαριστούμε σε κανέναν. Όπως βλέπουμε τα αποτελέσματα είναι πολύ νωρίς ακόμη και όλα μπορούν να συμβούν. Θα προσπαθήσουμε να   αποθεραπεύσουμε τους τραυματίες, για να ανταποκριθούμε στις ανάγκες του επόμενου παιχνιδιού.»

Κώστας Λίβας (Αστέρας Ιτέας): «Θεωρώ ότι ήταν μια μεγάλη νίκη για εμάς, μια δίκαιη νίκη πάνω από όλα. Ήταν ένα παιχνίδι που το θέλαμε πάρα πολύ, είχαμε μιλήσει όλη την εβδομάδα με τα παιδιά και για να έχει αντίκτυπο η νίκη που κάναμε με τον Αλμυρό έπρεπε σήμερα να κερδίσουμε. Τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, νομίζω ότι παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο. Αυτό που με πείραξε μόνο είναι ότι μετά το 70΄ χαλαρώσαμε αρκετά, η ομάδα μου θέλω να παίζει καλό ποδόσφαιρο και στα 90 λεπτά. Θέλω να ευχαριστήσω τους ανθρώπους του Βελουχίου για την φιλοξενία και να τους ευχηθώ καλή συνέχεια.»

Συνθέσεις Ομάδων

ΑΠΟΚ Βελούχι (Γιάννης Φλωράκης): Λαμπρόπουλος, Λάππας Ι., Παχής, Σιάτρας, Ζαραβέλης, Γιαουπλάρι(79΄ Αθανασόπουλος), Δικαιόπουλος(56΄ Κόλλιας), Κατσαδούρος(46΄ Ντουφεκιάς), Μπακαλίδης(62΄ Μπόγδανος), Κακκάβας, Γενιτσαρόπουλος

Αστέρας Ιτέας (Κώστας Λίβας): Πάππος, Αρκουμάνης(81΄ Βάσος), Αντωνόπουλος, Ζαννιάς, Πανάκης, Μπογκντάνι, Γεωργουσόπουλος(71΄ Δαμιανός), Χαραλαμπίδης(86΄ Γκούρας), Αλεξίου, Αντωνίου, Σεϊτι(76΄ Χαλαστάνης)

Διαιτητής: Μιχάλης Ματσούκας (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

1ος Βοηθός: Γεώργιος Γαλανόπουλος (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)