ΔΙΓΕΝΗΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ-ΒΕΛΟΥΧΙ 1-0

«Λύγισε» στο 84΄ ο ΑΠΟΚ από την αδιάκοπη πίεση του Διγενή Νεοχωρίου, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 1-0. Σκόρερ των Τρικαλινών ο Νίκος Σκόνδρας.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 22 Οκτωβρίου στο Δημοτικό στάδιο Οιχαλίας «Μπάμπης Παπαχατζής» και ξεκίνησε στις 4 το μεσημέρι. Ήταν στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής, έγινε κάτω από ηλιοφάνεια, υψηλή θερμοκρασία για την εποχή και παρουσία περίπου 250 θεατών.

Ο Διγενής Νεοχωρίου του Βαγγέλη Μπρισίμη «λυτρώθηκε» στο 84΄, αφού στο β΄ μέρος άσκησε ασφυκτική πίεση δημιουργώντας την μια ευκαιρία μετά από την άλλη. Το γκολ της νίκης σημείωσε κάτω από έξαλλους πανηγυρισμούς ο Νίκος Σκόνδρας. Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι στο 26΄ με κεφαλιά του Βασίλη Κατσαμάγκα.

Ο ΑΠΟΚ του Γιάννη Φλωράκη παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς, ωστόσο στην επανάληψη δεν άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και δέχτηκε το γκολ στο 84΄. Στο πρώτο μέρος ο ΑΠΟΚ ήταν καλύτερος και φάνηκε απειλητικός μέσα από αντεπιθέσεις. Από τα μισά του β΄ μέρους δεν μπόρεσε να κρατήσει καθόλου την μπάλα, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να δημιουργεί την μια ευκαιρία μετά από την άλλη.

Την επόμενη (6η) αγωνιστική το Βελούχι θα υποδεχτεί στο Καρπενήσι την Κυριακή (29/10) τον Αστέρα Ιτέας, ενώ ο Διγενής θα παίξει στην έδρα του ξανά με τον Οπούντιο Μαρτίνου. Οι δυο ομάδες έχουν πλέον από 3 βαθμούς, με τους Τρικαλινούς να «χαμογελούν» για πρώτη φορά.

Δηλώσεις Προπονητών

Βαγγέλης Μπρισίμης (Διγενής Νεχωρίου): «Καταρχήν θα ήθελα να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, γιατί δείξαν φοβερά ψυχικά αποθέματα. Είχαμε πει ότι στο σημερινό παιχνίδι το μόνο αποτέλεσμα που θέλαμε ήταν η νίκη. Αρά για εμάς ήταν μονόδρομος, οπότε μπορώ να πω ότι κερδίσαμε πέρα από τους 3 βαθμούς και ψυχολογία για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Από εκεί και πέρα αναφορικά με το παιχνίδι πιστεύω ότι μπήκαμε αρκετά δυνατά, το αποτέλεσμα το κρίνω δίκαιο, γιατί και εμείς και ο αντίπαλος είχε κάποιες ευκαιρίες, αλλά τις περισσότερες ευκαιρίες τις είχαμε εμείς. Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορέσαμε να πετύχουμε κάποιο γκολ, αν και είχαμε αρκετές φάσεις είπαμε στην ανάπαυλα ότι θα έχουμε υπομονή και το γκολ θα έρθει έστω και στο τελευταίο λεπτό. Τα παιδιά δείξανε πάρα πολύ μεγάλη αγωνιστικότητα και διάθεση και στο τέλος δικαιωθήκανε, γιατί σε αυτό το δύσκολο πρωτάθλημα ήταν ανάγκη να πάρουμε τους πρώτους μας βαθμούς και να έχουμε κουράγιο για τα επόμενα παιχνίδια. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την διάθεση των παιδιών και το δείχνουν και στην προπόνηση και πιστεύω παιχνίδι με παιχνίδι θα βελτιωνόμαστε. Συγκριτικά με την ομάδα του Βελουχίου θα ήθελα να τους ευχαριστήσω για την άψογη συμπεριφορά που είχαν όλοι σαν ομάδα και να τους ευχηθώ καλή συνέχεια στους στόχους που έχουν.»

Γιάννης Φλωράκης (ΑΠΟΚ Βελούχι): « Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο, η αντίπαλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερη από εμάς, εμείς για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι το χάνουμε μετά το 80΄-85΄, αυτό δείχνει ότι δεν έχουμε δυνάμεις να κρατήσουμε το αποτέλεσμα. Ίσως και αυτοί που μπαίνουν από τον πάγκο δεν βοηθάνε όσο πρέπει έτσι ώστε να κρατήσουν 10-15 λεπτά για να πάρουμε το αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχαμε κάποιες καλές και σημαντικές ευκαιρίες, όπως ο αντίπαλος, θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί οπότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Διγενή, η νίκη της ήταν δίκαιη, ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και της εύχομαι καλή συνέχεια.»

Συνθέσεις Ομάδων

Διγενής Νεοχωρίου (Βαγγέλης Μπρισίμης): Ζαφείρης, Γκαγκαστάθης(34΄ λ.τρ. Μπασιάκας), Τζέλης, Γούτσιος, Σαρακατσάνος, Μακρής, Κατσαμάγκας(61΄ Νασιακόπουλος), Σκόνδρας, Κολοβός(86΄ Νικόλαρος), Τσικρικάς(61΄ Γιώτας), Αμπαδιωτάκης

ΑΠΟΚ Βελούχι (Γιάννης Φλωράκης): Λαμπρόπουλος, Χαλλής(24΄ λ.τρ. Κόλλιας), Παχής, Σιάτρας, Ζαραβέλης, Γιαουπλάρι, Λάππας Ι.(73΄ Λέρης), Βαρότσης(84΄ Τσιλιμέκης), Μπακαλίδης, Κακκάβας(69΄ Δικαιόπουλος), Γενιτσαρόπουλος

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Πανυτσίδης (ΕΠΣ Κοζάνης)

1ος Βοηθός: Δημήτρης Τίκας (ΕΠΣ Καρδίτσας)

2ος Βοηθός: Πέτρος Κανιούρας (ΕΠΣ Καρδίτσας)
Πηγή : EvrytaniaSport