ΑΠΟΚ-ΑΛΜΥΡΟΣ 1-2

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 1-2 γνώρισε ο ΑΠΟΚ από τον πιο έμπειρο και αποτελεσματικό Αλμυρό.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 15 Οκτωβρίου στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 4 το απόγευμα. Ήταν στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής, έγινε κάτω από ηλιοφάνεια καλές καιρικές συνθήκες και παρουσία περίπου 500 θεατών.

Ο ΑΠΟΚ του Γιάννη Φλωράκη έπαιξε πιο ανοιχτά σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας και ξεκίνησε καλά στο πρώτο 20λεπτο του παιχνιδιού, το γκολ του Κώστα Κιπτίου στο 28΄ άλλαξε τις ισορροπίες του ματς με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. Στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΚ δεν μπόρεσε να πιέσει και δέχτηκε και δεύτερο γκολ, παρόλα αυτά τρία λεπτά μετά το 1-2 και στο 84΄ με όμορφη επιθετική προσπάθεια μείωσε στο τελικό 1-2 με τέρμα του Γιάννη Κακκάβα.

Ο Αλμυρός του Λάκη Μπακάλη έλεγξε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα τον ρυθμό του παιχνιδιού και έφτασε στο πρώτο του εκτός έδρας τρίποντο. Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν στο 28΄ με σουτ του Κώστα Κιπτίου εκτός περιοχής, με τον ίδιο παίκτη στο 81΄ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Παρά την μείωση του σκορ ο Αλμυρός κράτησε μέχρι το τέλος το πολυπόθητο «διπλό».

Την επόμενη (4η) αγωνιστική ο ΑΠΟΚ υποδέχεται στο Καρπενήσι τον Οπούντιο Μαρτίνου την Τετάρτη (18/10), ενώ ο Αλμυρός παίζει στην έδρα του με τον Διγενή Νεοχωρίου. Ο Αλμυρός σε δυο ματς μετράει ισάριθμες νίκες, ενώ η ομάδα της Ευρυτανίας παρέμεινε στους τρεις βαθμούς. Και οι δυο έχουν κάνει το ρεπό τους.

Πηγή : EvrytaniaSport